Spor Hora se Sutechem

29. prosince 2005 v 12:59 |  Mytologie
Staroegyptský bůh Sutech byl zobrazován ve zvířecí podobě stejně jako mnoho dalších staroegyptských bohů. Tak např.: sluneční bůh Hor se chlubil hlavou a někdy i tělem sokola, bůh písařů a moudrosti Thovt byl reprezentován ibisem, průvodce mrtvých do záhrobí Anup (Anubis) byl šakal, bůh Sobek krokodýl, obávaná válečnická bohyně Sachmet měla hlavu lvice. A tak by se dalo pokračovat dál. O jednom z nejstarších a nejmocnějších bohů Sutechovi však odborné egyptologické publikace jako o jediném z celého zástupu egyptských bohů uvádějí, že zoologické zařazení zvířete, jehož podobu si vypůjčil, není jasné...

Sutech byl jedním z nejsrarších bohů egyptského panteonu. Nelze přesně určit, od kdy se datuje jeho uctívání, ale rozhodně to bylo ještě v předdynastických dobách. Možná, že byl zbožštěn už před deseti tisíci lety. Podle nejnovějších objevů totiž v oblasti dnešní Sahary vládlo v té době jedno z mnoha vlhčích období, umožňující pěstování hospodářských rostlin podporujících trvalé osídlení a vznik prvních civilizací na dnešním egyptském území. Monzunové deště tehdy pravidelně zavlažovaly tuto oblast o 800 km severněji než dnes. Na místech ležících nyní v poušti byly nalezeny zbytky sídlišť spolu s mnoha zobrazeními pozdějších egyptských zvířecích bohů, jako např. sokola, býka, krávy a šakala. Nechybí ani zobrazení záhadného zvířete, symbolizujícího obávaného Sutecha. V 7. tisícíletí př.n.l. však začala tato oblast znovu vysychat, zdejší obyvatelé se stahovali k toku Nilu a přinesli s sebou i svou vyspělejší kulturu. Tu pak po vzájemném splynutí společně s některými bohy přistěhovalců převzali i původní obyvatelé nilského údolí.
Divoký pouštní bůh Sutech se stal hlavním bohem, obávaným, ale současně i mocným ochráncem jižní oblasti dnešního Egypta, tzv. Horního Egypta, dlouho před vznikem usirovské legendy. Původně byl považován za krutého, nebezpečného, nejsilnějšího ze všech, nepřemožitelného, s nímž bylo nutno vyjít po dobrém. Svým uctívačům se pak stal stejně mocným ochráncem jako jejich protivníkům nepřítelem. Podle pozdější egyptské mytologie byl Sutech jedním ze čtyř dětí bohyně nebes Nut. Záviděl však svému vládnoucímu bratru Usirovi a tak ho zabil a roztrhal. Husy jeho těla rozmetal po celé zemi. Jejich sestra Isis a současně i Usirova manželka však jednotlivé části hledala tak dlouho, až je všechny pozbírala. Šakalí bůh Anup je pak ovinoval pruhem látky a podařilo se mu je spojit dohromady. Tak vznikla první mumie. Usir byl znovu oživen a počínal si hned dost čiperně :-) - zplodil s Isis boha Hora. Nesměl však již žít ve světě živých, a tak se stal vládcem říše mrtvých. Hor se stal králem říše pozemské a pokračoval v boji proti Sutechovi, v té době již náboženskému zosobnění čistého zla. V této roli si ho vypůjčila i bible, která ho prezentuje pod poněkud pozměněným jménem Satan.
Během doby dochází tedy ve způsobu vnímání divokého boha Sutecha k několika posunům. V jeho vítězném boji s Usirem je zřejmě zachyceno sjednocení Egypta, k němuž došlo asi 3100 př.n.l. a v němž byl dominující silou Sutecha uctívající Horní Egypt. Ještě na reliéfu v pohřebním chrámu faraona Senvosreta I. z 12. dnystie jsou zobrazeni Sutech a Hor spojující se v dojemné shodě rostlin Horního a Dolního Egypta v jediný svazek. I později si Sutechovi ctitelé udrželi na jihu Egypta silnou pozici a jejich vnímání tohoto boha bylo odlišné od názorů panujících na severu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 wedasf wedasf | 29. ledna 2006 v 17:02 | Reagovat

dddddddddddd

2 Habibah Habibah | 20. února 2007 v 9:50 | Reagovat

Nádhera!!!!!!!!!!!!!.Tvůj blog doporučím!!!

3 AH AH AHA ANÁLEK AH AH AHA ANÁLEK | 30. března 2007 v 8:32 | Reagovat

zajeď do aráže :D:PP::P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

4 Alysa Alysa | 10. září 2007 v 16:26 | Reagovat

miluju Egypt a tento článek je dobrej ale možná by to chtělo víc podrobností

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama