Egypt není pustina

30. prosince 2005 v 13:01 |  EGYPT
DROBNÍ TVOROVÉ
Začneme tvorem, který má přímou spojitost s faraony. Komár
Anopheles pharoensis patří do příbuzenstva komárů přenášejících malárii a podle jeho jména se dá odhadnout, že už "vládci slunce" s touto nemocí bojovali. Staroegyptští panovníci uctívali coby symbol vycházejícího slunce hovnivála. Tedy pardon- skarabea. Správný český název tohoto brouka je vruboun posvátný a slunce zřejmě připomínal válením kuličky trusu, která obsahuje zárodky jeho potomků. Zůstaneme-li u malých, ale vzácných tvorů, neleze nezmínit pískomila Flowerova, který si své čestné místo zajistil prostým faktem. Nevyskytuje se nikde jinde na světě, takže není divu, že figuruje v Červené knize ohrožených druhů. Není to jediný druh pískomila žijící v Egyptě, ale zřejmě bude nejvzácnější. Další zajímavostí z příbuzenstva hlodavců je bělozubka Flowerova. Byt´ byl tento malý hlodavec popsán už roku 1915, nepodařilo se jeho výskyt prokázat mimo "zemi faraonů".

HADI A JINÍ PLAZI
V Egyptě žije více než 30 druhů hadů. Nejznámější je kobra, která zdobila pokrývku hlavy faraonů. Kleopatra nečekala na smrt z rukou římských nepřátel, svůj způsob si zvolila sama: nechala se uštknout kobrou. Nicméně had nebyl nalezen, je tedy otázka, zda nejde o pouhou legendu. Pravdou je, že se nechala pohřbít ve slavnostních šatech bohyně Isis, do níž se díky hadímu uštknutí měla převtělit. Egyptská hadí bohyně Buto je obvykle vyobrazena jako kobra chránící vladařovu hlavu, ale těžko se dá říct, zdali je to právě kobra egyptská, protože na území Egypta se vyskytuje více druhů kober. Pohud v Egyptě budete chtít spatřit krokodýly, vypravte se k Násirovu jezeru nedaleko Asuánu. Doby, kdy krokodýli volně brázdili nilské břehy, jsou již v nenávratnu. Nyní jsou chráněni a největší umělé jezero na světě je v Egyptě jejich jediným domovem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lenuska lenuska | 21. února 2008 v 11:31 | Reagovat

je to moc a moc hezky

2 mik´´ mik´´ | 23. května 2008 v 21:33 | Reagovat

piéoohuijiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama